مفهموم لینک سازی:

لینک سازی یعنی  ارتباط بین صفخات وب که توسط متنن یا تصویر یا هر المانی به صفحه دیگر. این کار سبب ارتباط دو صفحه خواهد شد.

ساختار لینک سازی

از تگA به معنای ANCHOR و تگ Hyperlink Reference  به معنای رفرنسی که میخواهد به آن اشاره کند تشکیل شده است.

چرایی اهمیت لینک سازی؟

همانظور که برای رفتن و چرخیدن در شهر نیاز است که نقشه شهر و راه های ارتباطی در شهر را بدانیم در یک وب سایت هم با دادان راه های ارتباطی یا همان لینک سازی این کار را انجام خواهیم داد . این کار دسترسی به صفحات را برای کاربران و ربات ها راحت تر خواهد کرد و گوگل درک بهتری از صفحات خواهد داشت

آیا با لینک سازی باعث افزایش رتبه صفحه مقصد میشویم؟

بله معمولا با این کار مخصوصا اگر لینک فالو باشد این اعتبار و ارزش منتقل میشود. مثلا فرض  کنید شخص جدیدی را اآن ستخدام کنید اگر زنگ یا لینک بزنید به همکاران قبل فرد و از او تعریف کنند باعث افزایش وجه آن شخص خواهد گردید و یا اگر خواستگاری فردی روید همسایه ها از آن تعریف کنند این شخص مناسب رندگی خواهد بود.

انواع لینک سازی: ما چند نوع لینک داریم 1- لینک فالو که ارزش و اعتبار آن سایت به سایت ما منتقل میشود 2- لینک نوفالو که هیچ ارزش و اعتباری به سایت ما نمیدهد3-UGS از طریق کامنت گذاری انجام میشود 4-اسپانسرشیپ مانند بنرهای تبلیغاتی

تنها چیزی که اهمیت دارد بدون برنامه و استراتژی لینک نسازید

ما دونوع لینک سازی داریم لینک هایی که بین صفحات داخلی سایت انجام میشود که لینک سازی داخلی INTERNAL LINK نام دارد و لینک سازی خارجی که EXERNAL LINK که از صفحات سایت خودمان به سایت دیگران لینک میدهیم.

در لینک سازی خارجی باید با مفاهیم انکرتکست و بک لینک سازی و ساخت رپورتاژ آشنا باشید که انها را در قسمت مقالات مربوط به سئو میتوانید ببینید

آیا مفاهیم اطراف لینک نیز اهمیت دارد؟

بله صدرصد مفاهیم اطراف لینک باید مفهوم لینک را پوشش دهد مثلا همانطور که میدانیم دیجیتال مارکتینگ موضوع بروز و پر اهمیت امروز است. در آموزشهایی که توسط سایت پیشتاز وب ی پی توسط آزاده اسحاقی و سارا اسحاقی که متخصصین این حوزه هستند این موضوعات به خوبی پوشش داده شده است.

انواع مفاهیم مهم در لینک سازی

  • منظور از co-citation  یعنی در کنار سایت خودمان به رقبا هم لینک بدهیم به همین شکل نشان داده ایم که سایت ماهم به اندازه سایت آنها محبوب است، این کار را بدون دادنن لینک هم میتوان انجام داد و یا حتی اگر نمیخواهید به رقبای ایرانی لینک کنید به رقبای خارجی لینک دهید. به طور مثال بهترین سایت ها در زمینه آموزش سئو moz, semrush , pishtazwebwp هستند.
  • منظور از co-accurrence مثلا اگر از مفاهیم کلیدی استفاده کردی گوگل میفهمد اگر بگویی شیر و شیرالات تفاوت را باشیر خوردنی دامداران میفهمد. پس سعی کن در نوشتن مقالاتت کلمات مرتبط را بیاوری مثلا آموزش دیجیتال مارکتینگ، دیجتال مارکتینگ، یادگیری دیجیتال مارکتینگ، آموزش جامع دیجیتال مارکتینگ و…و به برند و اسم دامین حودت هم لینک بده.
  • برند مشنن که منظور نام بردن از برند بدون دادن لینک است به طور مثال بهترین سایت آموزش دیجیتال مارکتینگ سایت پیشتاز وب وی پی است. این کار سبب میشود گوگل فکر کند ما مهم هستیم و به ما توجه کند

اهمیت لینک سازی داخلی:

لینک سازی داخلی یعنی ارتباطات داخلی بین صفحات سایت. اینکار سبب میشود که گوگل سایت ما را بهتر بشناسد و با استفاده از لینک های داخلی که شریانهای داخلی صفحات هستند  صفحات زودتر و راحت تر شناخته شوند.

نکات مهم در لینک سازی داخلی:

1-در هدر سایت دسته بندی و صفحات مهم سایت را قرار دهید برای مثال مقالات

2-در صفحه اصلی صفحاتی که جدیدا ایندکس شده اند  و یا محصولات اصلی را قرار دهید

3- در فوتر نیز لینک های مهم سایت و شبکه های اجتماعی، سوالات متداول و راهنمای خرید را قرار دهید. اگر دارای مقاله ها یا زیاد هستید . محتوای جدید را هم اینجا بگذارید

4-اگر اسم برند خود برای مثال پیشتاز وب وی پی را به جای صفحه اصلی قرار دهید بهتر است

5-در هدر و فوتر سعی کنید عین کلمه کلیدی یا exact keyword را بیاورید.

6-  بهتر است لینک سازی از صفحات کوچکتر به بزرگ تر و دسته بندی صورت گیرد.

7-در صفحات خودتان اگر به یک صفحه دیگر لینک میدهید بهتر است از نوع نوفالو باشد و در یک تب جدید نیز باز گردد.

8-بهتر است از انکرتکست برای لینک داخلی استفاده کنید که این انکرتکست برابر با اگزکت کلمه کلیدی یا برابر با مفهوم کلمه کلیدی باشد اگر انکرتکست را نمیدانید آموزش معرفی جامع  انکرتکست و انواع آن را مشاهده کنید. برای مثال آموزش سئو داخلی یا آموزش سئو offpage

9-  لینک های داخلی بهتر است فالو باشند به جز صفحات نو ایندکس

10-میتونه با چند عبارت مختلف به یک صفحه لینک داخلی داده بشه

11- از یک صفحه یک لینک داخلی کافیه

12-به طور کلی حذف لینک داخلی توصیه نمیشه

13-بک لینک به صفحه ای بدهید که در سرچ کنسول رتبه 4 به بالا دارد و از آنجا لینک به صفحات داخلی

14-لینک بیلدینگ کنید به صفحاتی که براتون اهمیت خاصی نداره و حالت مقاله ای داره و از انجا لینک کنید به صفحات مهم خودتان

15-لینک تکراری داخل یک صفحه حس خوبی نیست اما لینک داخلی از صفحات مختلف با انکرتکست های مختلف یا حتی اگزکت به یک صفحه کار خوبی هست.

16-برای اینکه چک کنیم چند لینک داخلی از کدام صفحات امده در سرچ کنسول قسمت links میتوان انها را چک کرد.

17-برید کرامپ لینک داخلی هست  که نه مثل هدر و فوتر تکراری و نه لینک داخلی داخل صفحه است اما اهمیت دارد برای اسکیمای برید کرامپ اگر نیاز هست با اسکیما آشنا گردید مقاله استراکچر دیتا و ساخت اسکیما را بخوانید.

18-لینک داخلی در کامنت انجام دهید مثلا یک نفر سوال بپرسد و شما لینک داخلی به یک صفحه دیگر از سایت خودتان را بهش بدهید. این لینک بهتر است با اگزکت انکرتکست باشد ولی حتی اگر با naked url هم باشد مشکلی نیست.

19-صفحات دسته بندی محصولات حتما پایین ان متن و لینک داخلی آورده شود.

20-لینک داخلی با عکس هم خوبه اما حواستان باشد متن جایگزین حکم همان انکرتکست را برایتان دارد.

21-لینک داخلی با شارپ # اگر شما مقاله فهرست بندی مطالب با افزونه easy table of contents را دیده باشید اون بالا فهرستی از مظالب هست اگر روی هر قسمت بروید شارپ به شما نشان داده میشود این کار هم اعتبار ان صفحه هم مشخصا همان قسمت از صفحه را بالا خواهد برد و بسیار خوب است.

22- استفاده از افزونه internal links manager d یک اسم دلخواه میدهی لینک مورد نظر را میدهی و کلید واژه هایت (گذرواژه)را مینویسی یعنی این چند کلمه را دیدی لینک بده- بزرک کوچک مهم نیست ولی تعداد پیوند ها را هم میپرسد اگر توی یک صفحه 10 تا تاپیک کلاستر دیدی 10 بار نده یکبار بده- میپرید فالو باشد که بهتر است و اینکه در یربرگ جاری باز شود. توی کل سایت میگردد هر جا این گذرواژه را ببیند لینک داخلی میدهد به این صفحه.

23-آپدیت صفحه و اضافه کردن انکرتکیست صحیح و لینک داخلی دادن منظور این کار این است که صفحات پر کلیک را در سرچ کنسول پیدا کنید قسمت performanceو قسمت  page  و آن صفحات را اپدیت کرده لینک به صفحه جدیدتان بدهید و یا کامنت بدهید و سوال کنید و لینک دهید صفحه جدیدتان.

24-صفحه جدید که مسازید فورا صفحان پر بازدید که از سرچ کنسول میتوان پیداش کرد بروید و آن زا اپدیت کنید و به صفحه جدید لینک کنید و یا کامنت در آن صفحات لیتک به صفحه جدید و اگر صفحات مهمی که متاسفانه زیاد بالا نیامدند از صفحه جدید لینک به ان صفحات مهم کنید  تا بالا بیایند.

26-جایگاه لینک داخلی در ux و افزایش فروش منظور این است که لینک داخلی باید مرتبط با موضوع و رنگی باشد که مشخص باشد و افراد روی ان لینک کلیک کنند.

27-لینک داخلی از یک کتگوری به کتگوری های دیگر هم خوب است.

هدر و فوتر بخش های مهم سایت هستند چون مرتبا در تمامی صفحات تکرار میشوند برای فروش خوب هستند

 مثالی از لینک سازی داخلی

مثلا صفحه اصلی شما شامل کتگوری محصولان، مقالات و خدمات است محصولات خودشان چندین قسمت مقالات هر کدام چندین قسمت و خدمات هم چندین قسمت هستند هر کدام از این زیر قسمت ها علاوه به لینک دادن به کتگوری بالایی میتوانند به کتگوری دیگر هم لینک بدهند البته بهتر است از زیر دسته به دسته کلی لینک شود.

لینک سازی هرمی در سایت

1- مقاله ای در ویرگول با مداد یا مدیوم مینویسیم و لینک میدهیم به صفحه هدف در سایت حالا یا لینک یا برند منشن سپس یک رپورتاژ رفته و بک لینک میدهیم به مقاله ای که در ویرگول نوسته ایم . اینجوری رتبه را بالا میریم

2-کامنتی در سایت وبلاگی گذاشته و لینک میدهیم به رپورتاژی که نوشتیم و در رپورتاژ هم لینک میدهیم به سایت خودمان. برای مثال برای سایت خرید لپ تاپ کامنت میزاریم در سایت دیگران که من لپ تاپم زا از سایت دیجی کالا خریدم مرسی دیجی کالا

leave a comment site:edu digital marketing

3- کامنتی در فروها م یا محتوایی در بلاگ یا بک لینکی در پروفایل یا رپورتاژی روی رپورتاژ قرار دهیم از انها به رپورتاژمان در ایسنا  یا تسنیم کلیک میزنیم و از آنجا به خود صفحه اصلی سایت خودمان کلیک کنم.اعتبار از پایین به بالا و سایت خودان منتقل خواهد شد.

4- یک رپورتاژ در سایت چطور داده و لینک داخلی به سایت چطور و سپس در انجا لینک به خودمان میزنیم

 منظور از PBN چیست؟

PBN یعنی PRIVATE BLOG NETWORK در کل یعنی چند تا بلاگ بسازی همه مال خودت باشند و همه به هم لینک دهند تا در نهایت یکی از انها بهترین باشد این روزها مفاهیم PDN یعنی PRIVATE DOMAIN NETWORK  آمده است که چندین دامنه به یک دامنه خاص لینک میدهند البته بادی توجه داشت که جدیدا این کار باعث جریمه گوگل خواهد شد . و البته هزینه و زمان زیادی هم صرف این کار میشود و گاهی یک شبه ادم به خاک مینشیند.

اشتباهات رایج PBN  ها

  • از یک هاست  و سرو گرفته میشد اکثر دامنه ها و اطلاعات تماس یکی بود و مالک دامنه ها یکی بود
  • اطلاعات اپدیت نمیشدند و تکراری بودند
  • تغییرات ماهیت حوزه کسب و کار
5/5 (3 نظر)

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید