فهرست محتوای مطالب

در حال بارگذاری پخش کننده...

حتما شنیدید که میگن قبل از صحبت کردن گوش کنید. این جمله‌ایست که احتمالا اکثر کسب وکارها قبل‌تر هم شنیده‌اند و مفهوم ارتباط متفکرانه را درک کرده‌اند اما استراتژی یا ابزاری برای انجام این کار در مقیاس بیزینسی ندارند.

این روزها رفتار مشتریان شما تغییر می‌کند. برای موفقیت در کسب و کارتان، باید به‌صورت مداوم آن‌ها را دنبال کنید، به آن‌ها گوش دهید و نوآوری داشته باشید؛ اما چطور؟ پاسخ ساده است، شما باید به محتوایی که آن‌ها در فضای آنلاین متتشر می‌کنند گوش دهید، ابزارهای سوشال لیسنینگ به شما این امکان را می‌دهند که با تجزیه و تحلیل آنچه که درباره شما در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند، درک کاملی از نحوه تفکر مشتریانتان داشته باشید.

ما در این آموزش ابتدا شما را با مفهوم سوشال لیستنینگ یا سوشال لیسنینگ آشنا میکنیم و سپس کار با ابزار لایف وب که  ابزار سوشال لیسنینگ است را به شما میآموزیم

لیسنینگ یعنی چه؟

منظور از لیسنینگ توجه کردن به یک صدا یا یک اکشنی است. توسط فرآیند لیسنینگ گوش میکنیم بقیه چه میگویند و بفهیم که دیگران چه میگویند.

 

انواع لیستنینگ(انواع لیسنینگ)

 • سوشال لیسنینگ 
 • وب لیسنینگ

سوشال لیسنینگ چیست؟( شنیدن شبکه های اجتماعی چیست؟)

در ساده‌ترین تعریف یعنی ببینیم که در شبکه‌های اجتماعی چه صحبت‌هایی در مورد برند و خدمات ما انجام می‌شود، سپس با بررسی آن‌ها اقدام به بهبود و جلب رضایت مشتریان کنیم. باید دائما در کانالهای اجتماعی رصد بکنیم و ببینیم که به شما یا برند شما یا رقبا و برند رقبا یا کیوردهایی که به براتون مهم هستند چه اشارتی میشود. از طریق سوشال لیسنینگ شما می توانید فرصتها را شناسایی کرده واقداماتی برای انها انجام دهید.

سوشال لیسنینگ به مطالعه و آزمودن نظرات و بازخوردهای کاربران در مواقع مختلف به منظور درک عمیق تر نیازها، مشکلات و سلایق آنها اشاره دارد. با دقت به این داده ها میتوانید راه حلهای بهرتی ارائه دهید و بهترین نتیجه را برای مشتریان خود ایجاد کنید

انواع سوشال لیسنینگ(Social Listening)

 1. سوشال لیستنینگ مشتریان و خدمات مشتریان
 2. سوشال لیستنینگ بازار

تفاوت سوشال لیسنینگ Social Listening و سوشال مانیتورینگ Social Monitoring

سوشال لیسنینگ بعد وسیع تری از سوشال مانیتوریگ است که برند منشن و فیدبکهای مشتری و ترندهای صنعت را بررسی میکند. سوشال مانیتوریگ روی کمپین یا کیورد خاص کار میکند. سوشال مانیتورینگ توضیح میدهد که مردم در سوشال مدیا چه میگویند در حالیکه سوشال لیسنینگ میگوید مردم چرا میگویند.

سوشال لیسنینگ به گستره‌ی وسیع‌تری از سوشال مانیتورینگ نگاه می‌کند. سوشال لیسنینگ منشن‌ها، بازخوردها و ترندها را زیر نظر دارد اما سوشال مانیتورینگ عمدتاً بر روی یک کمپین یا کلمه‌ی کلیدی خاص تمرکز می‌کند. سوشال مانیتورینگ فرایندی یک مرحله‌ای است اما سوشال لیسنینگ علاوه بر رصد کردن گفتگوها و بازخوردها در فضای شبکه‌های اجتماعی به دنبال ریشه‌ی این گفتگوها و دلایل کامنت‌ها و بازخوردهای مخاطبان نیز می‌رود.

سوشال لیسنینگ زیر نظر گرفتن کانال‌های ارتباطی برند در فضای شبکه‌های اجتماعی برای رصد کردن بازخورد مشتریان است؛ هرگونه اشاره‌های مستقیم و غیرمستقیم و گفتگویی است که ممکن است با محوریت نام برند یا برخی کلمات کلیدی مرتبط با محصولات و خدمات برند، مباحث مرتبط با رقیبان یا گفتگوهای مرتبط با صنعتی که برند در آن فعالیت دارد زیر چتر سوشال لیسنینگ قرار می‌گیرد.

Social Monitoring در سطحی خرد انجام می‌شود و صرفاً بر روی برند تمرکز دارد اما Social Listening در سطحی کلان عمل می‌کند و بر رقبا و صعنت نیز نظارت دارد.

دلایل اهمیت سوشال لیسنینگ(چرایی اهمیت سوشال لیسنینگ)

 • سوشال لیسنینگ کمک میکند بفهمید مخاطب شما کی هست
 • سوشال لیسنینگ کمک میکند بفهمید مخاطب شما چی میخواد
 • سوشال لیسنینگ کمک میکند بفهمید کی  در چه شرایطی مخاطبان اینگیج میشوند وتعامل با شما پیدا میکنند؟
 • سوشال لیسنینگ کمک میکند بفهمید مخاطبان شما کجا ها اکتیو یا اینگیج هستند
 • سوشال لیسنینگ کمک میکند بفهمید چرا مخاطبان در موردشما صحبت میکنند
 • سوشال لیسنینگ کمک میکند بفهمید چگونه به مخاطبین خود خدمات بهتری بدهید
 • مشتریان خوشحال میشوند وقتی که برند به آنها پاسخ میدهد
 • شما توسط سوشال لیسنینگ میتوانید رشد برند خودتان را ببینید
 • توسط سوشال لیسنینگ میتوانید فرصتها را شناسایی کنید
 • به بهبود فرآیند جذب کاستومر یا مشتری میتوانید کمک کنید

اگر شما نشنوید چگونه می‌توانید باگ‌های محصولات و خدمات خودتان را بشناسید و آن‌ها را بهبود دهید؟ چگونه متوجه می‌شوید که هزاران مشتری پستی را که درباره‌ی کیفیت بد خدمات شماست را لایک کرده‌اند؟

اگر صداها را نشنوید، ممکن است حجم این صدا آنقدر زیاد شود که سرتاسر شبکه های اجتماعی را بگیرد. آن‌وقت دیگر نمی‌توانید نشنوید!

انواع ابزار سوشال لیسنینگ ایرانی

1- Active social listening(از لحظه ای که اکانت را فعال میکنید فضای سوشال را بررسی و ترک میکنند

 • زلکا
 • نیوزباکس
 • ابزار برندمی

2-passive socail listeming

 1.  لایف وب lifeweb :

 توسط ابزار لایف وب میتوانید رقبایتان را تحلیل کنید، مخاطبان‌تان و نیازشان را بهتر بشناسید، مشتریان بالقوه خود را جذب کنید و از طریق محصولات لایف‌وب، تبلیغات هدفمند و موثر انجام دهید.

به کمک سامانه رصد و پایش لایف‌وب می‌توانید داده‌های حوزه‌ خود را به همراه کلیدواژه‌ها یا موضوعات دلخواه‌تان در شبکه‌های اجتماعی (توییتر، اینستاگرام، تلگرام و…) و سایت‌های خبری، رصد و پایش کنید.

کلمهٔ مورد نظر خود را در لایف وب میزنید و تعداد محتوای منتشر شده شامل آن کلمه در یک هفتهٔ اخیر را به تفکیک هر بستر ببینید.

هشتک های پرتکرار شبکه های اجتماعی را به شما نمایش میدهد.

با پایش و تحلیل محتواهای فضای آنلاین پیرامون برند مد نظرتان، از گفته‌ها، رویکرد ها و احساسات افراد درمورد آن آگاه می‌شوید و تصویر برند برایتان شفاف می‌شود.نهایتا بر اساس این تصویر واقع‌بینانه و شفاف، می‌توانید کسب‌وکارتان را توسعه و بهبود بدهید.

با رصد مداوم رسانه‌های آنلاین و آفلاین، پیش‌بینی شرایط بحرانی و ارائه آمارهای آنی شما را از افکار عمومی و محتواهای منتشر شده حول سازمان‌تان آگاه می‌سازیم تا در تصمیم‌گیری‌ها، هوشمندانه‌تر عمل کنید و برای افزایش اعتبار و تقویت وجهه مجموعه‌تان درست اقدام کنید.

به کمک شناسایی بازارها، آنالیز نتایج کمپین‌ها و ارسال پیام به مخاطبان رقبا می‌توانید استراتژی‌های درستی تنظیم و تبلیغاتی هدفمند اجرا کنید.

انواع ابزار سوشال لیسنینگ خارجی

 • ابزار Adview

ابزار Adview مناسب برای شنود شبکه‌های اجتماعی فیسبوک و اینستاگرام است. با استفاده از این ابزار می‌توانید نظرات کاربران را رصد کنید و به آن‌ها پاسخ دهید. گفتنی است اضافه کردن این ابزار به پلتفرم Hootsuite که یکی از معروف‌ترین ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی است، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

 • ابزار Talkwalker

ابزار Talkwalker از معروف‌ترین و قوی‌ترین ابزارهای سوشال لیسنینگ بوده و می‌تواند شبکه‌های اجتماعی، سایت‌های خبری، وبلاگ‌ها، انجمن‌ها و ویدیوهایی که مطالب شما در آن‌ها درج شده باشد را بررسی کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد. در این ابزار داده‌ها در بیش از 150 میلیون منبع مورد بررسی قرار می‌گیرند. با استفاده از Talkwalker می‌توانید مکالمات پیرامون برند خود را در حین تحلیل میزان تعامل کاربران با اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی، مشاهده کرده و آن‌ها را نیز بررسی کنید.

 • ابزار Mentionlytics

ابزار Mentionlytics می‌تواند کلمات کلیدی، تگ‌ها و حتی واکنش‌های کاربران را در بین چند زبان مختلف بررسی کند. این ابزار شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و سایت‌های خبری را پایش می‌کند. از ویژگی‌های این ابزار پیدا کردن اینفلوئنسرهای مرتبط با کسب‌وکار شما در شبکه‌های اجتماعی است. لازم به ذکر است که شما می‌توانید ابزار Mentionlytics را به داشبورد Hootsuite اضافه کرده و به طور هم‌زمان از قابلیت‌های هر دو بهره ببرید.

 • ابزار Synthesio

با استفاده از ابزار Synthesio قادر به جستجوی موضوعات مرتبط با برند در بین مخاطبان پراکنده خواهید بود. این ابزار دارای فیلترهایی بوده و می‌توان داده‌ها را بر اساس مکان، زبان، جمعیت‌شناسی، جنسیت و … دسته‌بندی کرد.

 • ابزار Audiense

ابزار Audiense این قابلیت را در اختیار شما می‌گذارد که بدون توجه به بزرگی و اجتماع مخاطبان، آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید. این ابزار با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده و تجزیه و تحلیل روی آن‌ها، صحبت‌های مخاطبان، علاقمندی آنان و حتی چگونه فکرکردن و رفتارکردن آن‌ها را در اختیار کاربر خود قرار می‌دهد.

 • ابزار Netbase

ابزار Netbase از پردازش زبان طبیعی (NLP) که روشی برای درک زبان انسانی توسط رایانه است، برای پیدا کردن و تجزیه و تحلیل داده‌ها بهره می‌برد. این ابزار دارای قابلیت دسترسی به پست‌های قدیمی بوده و به همین دلیل می‌تواند تا 100 میلیارد پست تاریخی در سراسر وب را جمع‌آوری کند.

 • ابزار Hexagon

با استفاده از ابزار Hexagon می‌توانید داده‌های به‌دست‌آمده را بر اساس جنسیت، عقاید، جغرافیا و امتیاز دسته‌بندی کنید. این ابزار به کتابخانه‌ای با بیش از ۴۰۰میلیارد پست در شبکه‌های اجتماعی، دسترسی دارد و با استفاده از آن، می‌توانید داده‌های مختلفی از کاربران گسترده را به دست آورید.

 • ابزار Digimind

از دیگر ابزارهای مشهور در زمینه سوشال لیسنینگ، Digimind است. این ابزار به بیش از ۸۵۰میلیون منبع دسترسی داشته و قادر به جستجو در بین ۲۰۰ زبان دنیاست. با این ابزار منشن‌ها و تگ‌ها بررسی شده و به این طریق ترندهای روز پیدا می‌شوند.

hootsuite

google alerts

agorapluse

sprout social

نمونه ابزار های  وب لیسنینگ(وب لیستنیگ)

 1. google alert  تنها مشکلش این است که صفحاتی را ایندکس میکند را نشان میدهد آنلاین نیست
 2. خبر فارسی
 3. Digg

 4. F5Bot

 5. Talkwalker Alerts
 6. Mention
 7. Social Searcher

 8. Wysigot

 9. Mediatoolkit

 10. Sites Watcher

 11. Meta-Press.es

 12. Klaxon

 13. Brandwatch
 14. Keyhole
 15. Digimind
 16. TweetDeck
 17. Awario

فرآیند سوشال لیسنینگ

1. گوش دادن:

در مرحله اول شما باید شبکه‌های اجتماعی را برای منشن نام برند، رقبا، محصولات، و کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان زیر نظر بگیرید.

2. تجزیه تحلیل:

داده‌های جمع‌آوری شده در مرحله نخست را تحلیل کنید و بر این اساس عکس‌العمل مناسب نشان دهید. این می تواند چیزی به کوچکی پاسخ دادن به یک مشتری خوشحال یا چیزی به بزرگی تغییر موقعیت کل برند شما باشد.

کاربردهای سوشال لیسنینگ

 • تحلیل بازار و رقابت

با سوشال لیسنینگ میتوانید عملکرد رقبا، نیازها و ترغیبهای مشتریانشان را بررسی میکنید و خود را در بازار مقایسه میکنید

 • مدیریت بحران

با دنبال کردن نظرات کاربران در مورد مشکلات یا خطاها میتوانید سریعا واکنش نشان دهید و مشکل را بهبود بخشید

 • تشخیص روندها

سوشال لیسنینگ به شما کمک میکند تا روندها و الگوهای رفتاری مشتریان را بشناسید و با بهترین راهبردهای تبلیغاتی و بازاریابی به بازار رضایت خاطر بیشتری ایجاد کنید

 • مدیریت روابط عمومی

سوشال لیسنینگ میتواند به شما کمک کند تا روابط خود را با مخاطبان و رسانه ها بهبود بخشید

 • بهبود تجربه مشتری

سوشال لیسنینگ میتواند به شما کمک کند تا از نظرات و پیشنهادات مشتریان خود مطلع شوید و تجربه مشتری خود را بهبود بخشید/

مزایای سوشال لیسنینگ (سوشال لیستنینگ)

 1. محافظت از برند

 2. پیدا کردن سرنخ‌های فروش باکیفیت

 3. پیدا کردن نیاز بازار

 4. پیدا کردن ذائقه مخاطبان

 5. تحلیل وضعیت رقبا

 6. شناسایی اینفلوئنسرهای مناسب

5/5 (2 نظر)

12 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • خیلی جالبه کار با سوشال لرنینگ

  پاسخ
 • سایت های دیگی هم هستند سوشال لیستنینگ انجام بدن؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2023-05-18 09:03

   سلام بله زکا و نیوزباکس مدل های دیگر سوشال لیسنینگ هستند

   پاسخ
 • ali.ahmadi90906@gmail.com
  2023-05-20 10:34

  سوشال لیسنینگ active بهتره یا سوشال لیسنینگ passive?

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2023-05-24 08:35

   نمیشه به قطعیت گفت البته به نظر من سوشال لیسنینگ passive بهتره

   پاسخ
 • سوشال لیسنینگ برای رصد و پایش شبکه‌های اجتماعی واقعا خوبه من استفادش کردم

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2023-06-05 13:38

   بله دقیقا کار اصلی سوشال لیسنینگ برای رصد و پایش شبکه‌های اجتماعی است

   پاسخ
 • rasoul.ahmadi577@gmail.com
  2023-06-27 10:31

  سوشال لیسنینگ که برای رصد و پایش شبکه‌های اجتماعی استفاده میشه به خوبی در این موز اورده شده است

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2023-07-10 15:45

   دقیقا برای رصد و پایش شبکه‌های اجتماعی و مخصوصا سوشال لایف استفاده میشود

   پاسخ
 • shirin shamsghahfarokhi
  2023-07-10 17:34

  در مورد ابزار نیوزباکس هم اموزشی دارید که برای سوشال لیستنینگ استفاده میشه؟

  پاسخ
  • مدیر سایت
   2023-07-11 12:02

   بله به زودی آموزش نیوزباکس هم که یکی از ابزار های رصد شبکه های اجتماعی است قرار خواهیم داد

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید